سالمندان 8 درصد جمعیت شهرستان دیّر را تشکیل می‌دهند/ ارائه رایگان مراقبت‌های دوره سالمندی

12 آذر 1402
کارشناس سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: ۸ درصد جمعیت شهرستان دیّر سالمند بوده که به‌طور رایگان به آنها مراقبت‌های دوره سالمندی ارائه می‌شود.

زهرا فولادی لقب در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به هفته ملی سالمند اظهار داشت: شعار امسال هفته سالمند « تحقق وعده‌های اعلان جهانی حقوق سالمندان» نام‌گذاری شده است که می‌بایست برای تحقق آن تلاش مضاعف صورت گیرد.
وی با بیان اینکه یکی از حقوق سالمندان بهره‌مندی از مراقبت‌های بهداشتی در این دوران است، افزود: برنامه‌های مراقبتی و پیشگیرانه مختلفی برای تمامی گروه‌های سنی در نظام شبکه تعریف‌شده است که همکاران زحمت‌کش بهداشت و درمان به‌طور جد پیگیر اجرای آن هستند.
وی اضافه کرد: یکی از این گروه‌های سنی افراد بالای ۶۰ سال است که به‌عنوان سالمند محسوب شده و خدمات مراقبت‌های ادغام یافته این دوره و همچنین ارزیابی سطح سلامت خود را می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین خانه بهداشت و یا پایگاه سلامت محل زندگی خود، دریافت کنند.
کارشناس سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: اندازه‌گیری وزن، قد و فشارخون، بررسی وضعیت تعادل سالمندان و پیشگیری از خطر احتمالی سقوط در آن‌ها، بررسی سالمندان از نظر افسردگی و مشکلات روانی از جمله خدمات ارائه شده به سالمندان در پایگاه‌های سلامت است.
فولادی لقب گفت: بررسی سالمندان از نظر افسردگی و مشکلات روانی، ارزیابی قند و چربی خون، ارزیابی و تشخیص زود هنگام سرطان دستگاه گوارش و ارائه مکمل‌های کلسیم، ویتامین D و مولتی‌ویتامین به‌صورت رایگان از دیگر خدمات ارائه شده به سالمندان در پایگاه‌های سلامت است.
وی با اشاره به مشکلات و اختلالات تغذیه‌ای در دوره سالمندی خاطرنشان کرد: رژیم غذایی سالم و سرشار از انواع میوه‌ها، سبزی‌ها، لبنیات کم‌چرب در کنار ورزش کردن می‌تواند تا حد چشمگیری شانس ابتلا به پوکی استخوان را در دوران سالمندی کاهش دهد.


کلمات کلیدی:
سالمند     مراقبت.دوره.سالمندی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیّر     زهرا.فولادی‌لقب    

تاریخ بروز رسانی:   28 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >